קפיצה לכרמל – שוויצריה הקטנה, נחל אלון ועין אלון

הנוף המרהיב ביחד עם מזג האוויר המפנק שהכרמל מציע ביחס לקיץ במרכז, יוצרים מסלול שפשוט אי אפשר לעמוד בפניו. מסלולים שממלאים את הנפש

הפעם נצא לריצה מאתגרת ועשירה בטבע ירוק עז בלב הכרמל.
נתחיל מחניון האגם בבפארק הכרמל ונצא למסלול שהוא הכי טבע שיש. בכל כמה ק״מ תמצאו נקודה שמספקת תצפית על 360 מעלות של ירוק, או הרחק אל האופק בים.

כל הפרטים על המסלול

הפעם נצא לשלושה מסלולים: 19, 12, 7 ק״מ. בנה אותם עבורנו דוד פוגל – תודה בשם כולנו.

חשוב לדעת – ההר הירוק כל ימות השנה הוא גם הר עם עליות מכובדות כל ימות השנה, לכן חשוב להיערך לעליות רבות מהרגיל (למי שמגיע מהמרכז למשל) בכל אחד מהמסלולים.

כל המסלולים עוברים בשבילים מסומנים בלבד, ולכן שימוש במסלול על השעון או מפה על הנייד יעזרו לכם להתמצא, כי התוואי מציע לפעמים פיצולים לכמה שבילים.

כל המסלולים מגיעים לעין אלון לפני החזרה לחניה. מחכה לכם שם טבילה מרעננת, צלולה ונהדרת. מומלץ להשאיר ברכב מגבת ובגדים ונעליים להחלפה.

סיפורי הדרך

מסלול ה-19 

נתחיל בשביל המסומן באדום, בשביל לבן רחב ונוח, נחבור לשביל הירוק בעליה עד לכביש, שם נצמד לימין הדרך לשביל השחור ונטפס על קיר האבן לכיוון אנדרטת ההנצחה לנספים באסון הכרמל. נמשיך עם המסלול השחור עד לחציית כביש 721, ומעבר לו נרוץ בשוויצריה הקטנה על שביל אדום עד למצפור הצוק, וממנו נבחר בשביל הכחול היורד אל נחל אלון. בקצה שביל זה נמשיך עם כביש צדדי לכיוון בקעת אלון ומשם להר שוקף, אליו נגיע דרך שביל ג׳יפים שמתחבר לשביל השחור. בנקודה הגבוהה השלט יכוון אותנו דרך המסלול הכחול אל הר ערקן ועין אלון. נרוץ עם השביל הזה, עכשיו גם נהנה מקצת ירידה, עד שנגיע לעין אלון לטבילה – כדי לא לפספס צריך לעבור את השער הירוק ולהקיפו ולמצוא את המעיין. משם הדרך קצרה, רחבה ונוחה בחזרה לחניון האגם.

צילום: חגי המצלם

מסלול ה-12 

בדומה למסלול ה-19ק״מ, נתחיל בשביל המסומן באדום, בשביל לבן רחב ונוח, נחבור לשביל הירוק בעליה עד לכביש, שם נצמד לימין הדרך לשביל השחור ונטפס על קיר האבן לכיוון אנדרטת ההנצחה לנספים באסון הכרמל. נמשיך עם המסלול השחור עד שיהפוך לחציית כביש 721, ומעבר לו נרוץ בשוויצריה הקטנה על שביל אדום עד למצפור הצוק, וממנו נבחר בשביל הכחול היורד אל נחל אלון. בקצה שביל זה נמשיך עם כביש צדדי לכיוון הר שוקף, אליו נגיע דרך שביל ג׳יפים שמתחבר לשביל השחור. בנקודה הגבוהה, השלט יכוון אותנו דרך המסלול הכחול אל הר ערקן ועין אלון. נרוץ עם השביל הזה, עכשי וגם נהנה מקצת ירידה. כעת נבחר בשביל הירוק המוביל לעין אלון לטבילה מרעננת. משם הדרך קצרה, רחבה ונוחה בחזרה לחניון האגם.


מסלול ה-7-8 ק״מ 

זהו מסלול קצר יחסית אך מלא בטבע עז ועוצמתי. נתחיל בעליה בסינגל שוקף בשביל האדום, זו עליה בערוץ נחל, עם חלוקים חשופים ומעט סלעים. היא מאתגרת למדי, אבל שווה כל רגע. בקצה הר שוקף נבחר בשביל הכחול לכיוון הר ערקן ועין אלון. שימו לב שבנקודה מסויימת תוכלו לבחור אחת משתיים: להמשיך בשביל הכחול או לעשות עיקוף קטן ולרדת לשביל ג׳יפים רחב וממנו לכביש צדדי, זאת כדי לפסוח על מקטע קוצני ופחות נוח למעבר. עם הדרך הזאת נמשיך עד לעין אלון. (מכאן הפער במרחק 7 וקצת או 8 ק״מ). מי שממש רוצה לחוות טבע על גופו מוזמן להמשיך עם הכחול. קחו בחשבון האטה משמעותית במעבר בדרך הקוצים, אבל הכל יפהפה במקטע זה. בעין אלון נעצור לטבילה מרעננת, ומשם בדרך נוחה וקצרה בחזרה לחניה.

טיפוס מצטבר

במסלול ה-19 ק״מ -כ-630 מטרים.
במסלול ה-12 כ-400 מטרים.
במסלול ה-7-8 ק״מ כ-300 מטרים.

לאיוונט בפייסבוק

הגעה וחניה

חניון האגם – waze 

מסלולים להורדה וגרפים

19 ק״מ 

(שימו לב – להורדת המסלול לחצו על הלינק ובצד ימין למעלה של המפה שתיפתח תמצאו כפתור שלושה פסים: בחרו שיתוף- קבצים ושם בחרו בשמירה באופציה עם ציור של דיסקט להורדת המסלול.
להורדת מסלול לגרמין יש ללחוץ על סמל הדיסקט הכפולתחתשמור בשםיש לשמור את המסלול בפורמט single route GPX ולייבא למכשיר.)

12 ק״מ
(שימו לב – להורדת המסלול לחצו על הלינק ובצד ימין למעלה של המפה שתיפתח תמצאו כפתור שלושה פסים: בחרו שיתוף- קבצים ושם בחרו בשמירה באופציה עם ציור של דיסקט להורדת המסלול.
להורדת מסלול לגרמין יש ללחוץ על סמל הדיסקט הכפולתחתשמור בשםיש לשמור את המסלול בפורמט single route GPX ולייבא למכשיר.)

7 ק״מ

(שימו לב – להורדת המסלול לחצו על הלינק ובצד המפה שתיפתח תמצאו משמאל כפתור עם ציור של דיסקט להורדת המסלול.
להורדת מסלול לגרמין יש ללחוץ על סמל הדיסקט הכפולתחתשמור בשםיש לשמור את המסלול בפורמט single route GPX ולייבא למכשיר.)

זהירות ובטיחות

  1. מומלץ לצאת למסלול עם טלפון למען בטיחותכם ושלומכם.
  2. המסלול עובר בחלקו בערוץ נחל. הקפידו על שמירת מרחק בין רץ לרץ.
  3. הקפידו על עירנות יתרה בחציית הכבישים.
  4. בחלק מהדרך תפגשו עדרי פרות. אל תפריעו להן ואל תיצרו מגע.

לכל מסלולי אף אחד לא יבוא

לעדכון על האירועים הבאים הצטרפו לאף אחד לא יבוא בפייסבוק 

תגובות