מאמן נולד

לאמן או לא לאמן, זו השאלה. איך יכול להיות שכל רץ הופך למאמן ומי יישאר להתאמן בסוף בכלל? הצצה מבפנים על קורס מאמני ריצות ארוכות

מכירים את זה שבצבא כל טירון חולם להיות מפקד? לא בשביל משהו, (כי מה מבין הפעור על פיקוד בכלל, הרי מבחינתו הגנה לישראל זה תורנות מטבח), רק כי הוא יודע שעדיף להיות זה שמחלק את הפקודות במקום זה שמקבל אותן. מכירים? אז רצים וקורס מאמני ריצה.

בזמן האחרון זה נראה כאילו קורס מאמני ריצה זה ריאליטי מחתרתי חדש שמשודר רק במחוזות הרצים.

איתור: מודעות פייסבוק שרודפות אחריך בקצב טמפו. (אם עוד לא התחילו לרדוף אחריך מודעות זה זמן טוב להכנס למבט למרוץ, להסתכל על התוצאות האחרונות שלך ולחשוב טוב טוב על מה שעשית.)

אודישן: סיפור מרגש אחד על איך הריצה שינתה לי את החיים או איך עזרתי למישהו לסיים מרוץ.

ציוד דרוש ליום הראשון: שני ׳אין על החיים האלה׳ גודל פוליו, ספירלת ׳זר לא יבין׳, מרשם חתום לארקוקסיה ובנגיי.

גילוי נאות: אני אוטוטו-תיכף מסיימת קורס מאמני ריצות ארוכות. אבל שיהיה ברור, זה לא שחשבתי שאהיה מאמנת כשנרשמתי, ואני עדיין לא חושבת שאהיה, אבל יש אבולוציה, ויש מכונה משומנת היטב, ומי שפינה מדף שלם בארון לגופיות זוהרות אחרי שירד משעה בעשרה ק״מ ואז עשה מרתון בארבע ורבע שעות, ואז קיבל שתי הודעות בפרטי ׳יואו, את חייבת להסביר לי איך מתחילים לרוץ׳ ורץ עם הילד 2 ק״מ במרוץ אפרוחים – סופו שיירשם לקורס מאמנים. מַכְּתוּבּ.

עכשיו, אני יושבת לי בכיתה ומקשיבה יפה לשיעורים. צח״מ, סח״ח, תס״ח – קולטת. סך הכל תלמידה ממוצעת אני. לא מצטיינת דיקן, אבל בואו נגיד שעוד לא שלחו אותי למנהל, וזה כבר הישג בשבילי. וגם בלי להיות מצטיינת, אני יכולה להגיד בוודאות שאללה יוסתור אם חצי מהאנשים שלומדים בקורסים האלה יהפכו למאמנים.

בטח תשאלו ׳נשמה, אז למה הלכת לשם?׳ ואני אגיד שאם עקבתם אחרי בשנה האחרונה תסכימו איתי שלא יזיק להכניס לי קצת שכל לרגליים.
באתי ללמוד, להבין, לעצור רגע את הטירוף של רגל אחרי רגל באינטרוולים בעליות, (ואם הקשבתם בשיעור אתם כבר יודעים שאין דבר כזה), להפסיק להיפצע, להסתכל על התכנית ולהבין מה היא אומרת ומה היא רוצה חוץ מלהעיר אותי לפני הציפורים ולשלוח אותי כצאן לטבח ל 6*1500.
בקיצור, אני רק שאלה.

אבל מה באמת מפתיע אותי? שיש אנשים שחושבים שאם הם רצים כבר שנה 10 ק״מ 4 פעמים בשבוע, או עשו שלושה מרתונים ואחד מרוץ שטח – קורס של שלושה חודשים יהפוך אותם למאמנים.

אני מסתכלת על המאמן שלי, (שאיך שיקרא את הפוסט הזה ישלח לי הודעת הצבה מחדש אצל מאמן במצפה רמון שדוגל באינטרוולים בעליות), ומבינה שאין שום דרך להפוך רץ מן המניין למאמן בשלושה חודשים.

קווים לדמותו של מאמן ושל לא-מאמן

מאמן: כשאחד הרצים שלנו בדאון הוא שם. הוא יודע מה הקשיים המנטליים, איפה המלכודות ואיפה גלגלי ההצלה. הוא יודע לעשות פירואט כזה בתכנית האימון שמסובב את כל הראשים ולוקח את המתאמן בגראנד ז׳טה ליעד בבטחה.

לא מאמן: כשדיברנו בקורס על מקרה היפותטי של מתאמנת שרוצה להתכונן לטריאתלון אבל מפחדת משחייה, הגאון של הכיתה צעק מהשורה האחרונה ׳אז שתפסיק ׳פחד!׳
וואלה, עברת אח שלי נשמה, אל תחכה לתעודה, תדפיס פליירים, אתה כבר שם.

מאמן: כשאני נפצעת, (ואני נפצעת), המאמן שלי יודע בדיוק למה, איפה כואב, לאן מקרין, מי כדאי שיראה, ואיך להקל. הוא יודע לשים את האצבע בדיוק על הנקודה הכואבת, (בהסכמה, תרגיעו), הוא מכיר את הגוף שלנו מבפנים ויודע מה קשור למה, מה מניע את מה, מה מחזק את מה ואיך זה מרגיש.

לא מאמן: אחרי קורס של שלושה חודשים אני מניחה שאם יגיע אליי מתאמן פצוע עם חשד לשבר מאמץ בשוקית אני אחטוף שוק, כי עוד לא נולדה הנשמה שבגימל חודשים תבין איך קוראים לרמ״ח איברים ומה עושים עם המידע הזה, ולא משנה כמה גאון הנשמה הלז.

מאמן: כשאני לא רצה, הוא מבין בדיוק מה עובר עליי. הוא מכיר את סדר היום שלי ושל התינוקת שלי, מבין את מגבלות התפריט שלנו, העבודות שלנו, החיים עצמם. יש לו רגישות של מאמן שלא מלמדים אותה בקורס, זה בא עם האהבה למקצוע והנסיון. וגם או שיש לך את זה או שאין לך את זה.

לא מאמן: אני, למשל, אין לי את זה. אבל אני בצד הטוב של המפה, כי אני מודעת לזה. בין בוגרי הקורסים מסתובבים עשרות שאין להם מושג שאין להם את זה, והם עוד דקה פותחים קבוצת ׳רצים עם׳ ומחליפים את השם שלהם באינסטוש לקואוץ׳, כי הם בכלל לא ידעו שצריך את זה.

אז שואלים אותי ׳כדאי או לא?׳ ואני, כמו מאמנת טובה, עונה שתלוי מה המטרה. אם זה בשביל לרכוש השכלה של רץ – כן, כל אחד צריך. לאמן? לא כל אחד צריך ולא כל אחד יכול.

שורה תחתונה: אני וקורס מאמנים כמו גברים ופלייבוי – קניתי בשביל הכתבות.

אם אהבתם – לייק שווה איזה קילומטר, לפחות. תגובה = אימון אינטרוולים.
אם בא לכם לעקוב אחרי הדרך שלי ואולי לקבל השראה לנוע בכיוון- הירשמו לניוזלטר, זה לוקח שניה ושורף מלא קלוריות.

תגובות