כתיבה ואקטואליה

אירועים אקטואליים או תאריכים ראויים לציון יכולים להוות מצע מעולה לכתיבה ולשזירת סיפור שלא סופר, ושעוסקים באג׳נדה שלכם או של העסק שלכם באופן שאי אפשר לכתוב אותו ללא ההיאחזות באותו סיפור

שלב ראשון – רגע בחיים

המשפט הבא חקוק בהיסטוריה המאוד קרובה שלנו. בין שכבר היינו בוגרים בשלב זה או עדיין ילדים, זהו אחד מהמשפטים ששינה את פני האומה ושהתקבע בשפה כאייקון.

המשימה היום היא בת שלב אחד עיקרי. כיתבו כתבה או טור שעוסקים בחוויה שלכם את המשפט הזה.
בחרו את הכיוון שדרכו תרצו להתייחס למשפט והכי חשוב – הביאו משהו שאינו מעולם העובדות הידועות לכולנו לגביו. חפשו את הפן האישי ואת מה ש*אתם* רוצים להעביר דרך המשפט שהפך לנחלת הכלל.

*הקדישו לכך לפחות 20-25 דקות. בשלבים הבאים נעסוק בתהליך הכתיבה.

מֶמְשֶׁלֶת יִשְׂרָאֵל מוֹדִיעָה בְּּתַּדְהֵמָה

שלב שני – שיטות עבודה

לפעמים אנחנו לא יודעים מה בדיוק גורם לטקסט להיות מוצלח כפי שהוא, אבל בעבודת חקר לאחור ניתן לזהות את אבני הדרך בבנייתו ואת השיטה שמייצרת עבורכם טקסטים טובים. בואו ננסה לחפש את הכלים ששימשו אתכם בכתיבה.

שלב 2

באיזה כלים השתמשתם לכתיבת הטקסט שלכם? מה היתה שיטת העבודה?

*גם בכתיבבה אינטואיטיבית יש סדר מסויים שכדאי לנסות להתחקות אחריו כדי לזהות את מה שעובד עבורנו.

שלב שלישי – תמצית‎

דווקא בטקסט אמוציונלי ושאנו מחוברים אליו רגשית קשה לפעמים למצוא את המשפט האחד שיגיד הכל. אבל לרוב הוא חבוי שם. ממש כמו הציטוט שהובא כאן, שהיה חלק מהודעה רשמית שהמשכה נותר עלום (יחסית). נסו לאתר את תמצית הטקסט שלכם כאן.

שלב 3

בחרו משפט אחד מתוך הטקסט שכתבתם שבעיניכם מתמצת את מהות הטקסט כולו

*אם נדרשת עריכה קלה – עירכו אותו.

שלב רביעי ואחרוןמשוב עצמי

אז מה זה עשה לכם?

שלב 4 ואחרון
משוב עצמי

האם המשפט הראשון נתן לכם קצה חוט או היווה מחסום? עד כמה אתם חשים שיש לכם את היכולת להשתמש באירוע קולקטיבי לכתיבה אישית?

*אין ציונים, כל הזדמנות שניצלת כדי לכתוב בה היא הצלחה.

מטרת התרגיל

אירועים אקטואליים או תאריכים משמעותיים לציון מאפשרים לנו לתפוס את תשומת הלב של הקורא במקום שבו היא נמצאת.

אחד הדברים החשובים דווקא בכתיבה שנשענת על אירוע כזה, הוא מציאת זווית בלתי שגרתית, מאוד אישית, מאוד פרובוקטיבית, מאוד שונה בנוף התכנים שעולים ברשת בעת הזו, כדי ליהנות מהעניין אך לא ללכת לאיבוד בים של טקסטים מאוד דומים. גם כאן, כמו בהרבה תרגולים קודמים, סיפור אישי, כתיבה אישית, חוויה אישית, יעשו את ההבדל. השתדלו שלא לכתוב עוד מהקלישאות או האימרות הרגילות למועד.

כתיבה אישית אקטואלית מאפשרת חשיפה של העולם הפנימי שלכם, אישי או עסקי, דרך גורם מחבר שמוכר ומובן לכל מי שאתם פונים אליו. אתם מתחילים את השיח במקום שבו ברור שי מכנה משותף ביניכם, דבר שכמובן עובבד לטובתכם.

כדאי להכות בברזל בעודו חם, וכדי שלא תשכחו מומלץ לסמן ביומן את התאריכים הרלוונטיים לכם, שבהם אתם יודעים שתרצו לתקשר סביב המאורע, ולהכין טקסט מבעוד מועד. כך תוכלו להיות גם רלוונטיים וגם מתוכננים בו זמנית.

תגובות